Dlouho jste uvažovali, jestli svého psího kamaráda vezměte s sebou nebo ho svěříte do cizí péče. Nakonec jste se rozhodli podle zjištěných okolností, že nikomu vadit nebude. Cestu autem snáší dobře, takže nic nebrání tomu, aby jel s vámi. Tak a rozhodnuto, ještě zjistit, co vlastně takový pes potřebuje s sebou.
procházka po stezce
1.       cestujete po České republice
Tak to není zase složité, důležité je, aby měl platný očkovací průkaz a v něm zaznamenána veškerá očkování. Nikdy nevíte, co by se mohlo cestou stát a je to vlastně jeho takový malý občanský průkaz.
2.       jedete do zahraničí
Nejprve si pořádně zjistěte něco o destinaci, kam cestujete. V zemích Evropské Unie většinou postačí platné očkování proti vzteklině, ale každá země může vyžadovat ještě něco jiného. Informace by měla poskytnout Státní veterinární správa nebo je možnost se zeptat i na příslušné ambasádě. V každém případě musí mít svůj Petpassport, kde jsou obsaženy důležité informace. Zde se obraťte na vašeho veterinárního lékaře.

Doklady vyřízeny, co dál

Pamatujte, že i váš zvířecí mazlíček potřebuje s sebou zabalit nějaké jeho věci. Budete mu muset pořídit zavazadlo. Je to výhodné i v tom, že zde budou uloženy jen jeho věci. Náhradní obojek, postroj, vodítko, misky na krmení, hračky, deka, ale i třeba léky, které užívá nebo malou lékárničku, co kdyby se někde pořezal. Samozřejmě zde budou i jeho doklady, takže vlastně vše co bude patřit jen jemu, budete mít pěkně pohromadě. Nezapomeňte přibalit s sebou i nějaký přípravek na ochranu před vnějšími parazity, tím ho budete chránit před přisátím a přenosem nebezpečných onemocnění.
Zároveň by bylo dobré mu zabalit krmení na celou dobu vašeho cestování. Nebudete muset shánět obchody, kde prodávají granule a navíc, váš miláček bude mít značku, na kterou je zvyklý.
žena se psem ve stanu

Chraňte jeho, ale i sebe

Při samotné cestě musíte být opatrní. Využijte na převoz zvířecího miláčka buď speciálních kšírů, nebo bezpečnostní klec. Tak zajistíte bezpečnou jízdu autem. To ale není vše. Vzali jste s sebou pasažéra, o kterého se musíte starat. Takže věnujte speciální pozornost v průběhu celé cesty. Má své potřeby jako vy. Dodržovat pitný režim a vyvenčit se patří k základním potřebám.
Nakonec zjistíte, že pokud je ta možnost, tak cestování se zvířecím kamarádem není zase tak složité.