Každá reklama je vymyšlená tak, aby nalákala co nejvíc lidí na nákup svého produktu. Mnozí zatouží po výměně nábytku, elektroniky, nebo celkové rekonstrukci bytu podle současné módy, ale chybí jim k tomu finanční prostředky. A tak se uchýlí k jedinému možnému řešení. Půjčí si peníze. A když to nejde přes banku, tak to jde přes nebankovní sféru.

Na jednu stranu všude slýcháme, jak se máme dobře, jak zaměstnanci dostávají přidáno, ale zase tak horké to není.
rodinka v posteli

Kdyby každý obyčejný zaměstnanec dostal uváděnou průměrnou mzdu a k tomu by stagnovaly ceny výrobků i služeb, rozhodně by se nemusel nikdo tak moc zadlužovat.

Jen v říjnu roku 2018 zadlužení českých domácností se meziměsíčně zvýšilo o14 miliard korun na 1,63 bilionu korun. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení, ale jsou tací, co touží mít bohatého ježíška, nebo mají potřebu jezdit na drahé dovolené a když si na to nedokážou vydělat, půjčí si.

Čtyřčlenná rodina. Děti jsou malé a rodiče, i když oba pracují, nemají peněz nazbyt, protože splácí hypotéku, kterou zatížili i byt rodičů. Nedokážou ale žít v rámci svých finančních prostředků, a tak se občas zadlužují. Děti, aby nebyly za outsidery, mají drahé mobily, i když ještě navštěvují první stupeň základní školy, Vánoce jsou velice bohaté, protože na to se přece dá půjčit, oba jezdí vlastním autem na leasing, každý rok letí na dovolenou, která musí být samozřejmě all inclusive a k tomu ještě bez dětí jezdí pravidelně na svou dovolenou.
rodiče s batoletem

Každý rok se jim daří své půjčky splácet. Nemají žádnou finanční rezervu, a i když už překročili pomyslnou hranici mezi mládím a středním věkem, jsou přesvědčení, že jim se nemůže nic stát a vždy budou mít z čeho svou zadluženost pravidelně platit.

Neumím si představit, co taková rodina udělá, kdyby ten z nich, co má vyšší plat náhle buď přišel o práci, nebo vážně onemocněl. Nevím, jestli by rodina dokázala pochopit, že je alespoň prozatím konec s drahými nákupy, protože je důležité bydlet a nemalé splátky ovlivní každodenní život všech členů.

Hodně lidí v takové situaci sáhne po další půjčce.

Tito lidé moc nepřemýšlejí o situaci, do které se vlastní vinou postupně dostanou. Tou je tzv. dluhová past, nebo si jí říká dluhová spirála. Je to stav, kdy není rodina schopna splácet své závazky věřitelům. To vede k penále a dlužníci tuto situaci často řeší tím, že si berou další úvěry. Tím celková částka, včetně úroků narůstá.

Obrovská zadluženost rodin je až zarážející
4 (80%)2